Újabb területre akarja az elvárhatónál jobban rátenni szőrös mancsát az állam: mivel az Országos Meteorológiai Szolgálat fenntartása egyre többe fáj, kézenfekvő a válasz, hogy ki kell nyírni a konkurenciát. A friss javaslat szerint az állam megtiltaná, hogy magánmeteorológiai társaságok elemzéseket adjanak. Miafasz, teljesen hülyék vagytok?
Néhány idézet Illés államtitkártól. "Az időjárás-előrejelzés monopólium, nagyon szűk ugyanis az a kör, ami az időjárási adatokat pontosan mérni, értékelni, elemezni tudja, prognosztizálni tud belőle. Hatalmas műszaki felszerelés, számítógépes kapacitás, műholdas rendszerek szükségesek mindehhez, a pontos információ óriási érték. Az új törvény kimondja, hogy a meteorológiai adatok begyűjtése állami szerep, amit az állam finanszíroz.. Azokat a visszás helyzeteket is igyekszik kiküszöbölni a törvény, hogy a megszerzett adatok alapján a másod-, harmad-, sokadik közlés az elemzéseket eladhassa és magánhasznot termelhessen belőle. A magántársaságok ugyanis nem rendelkeznek saját mérőhálózattal, hiszen ennek hatalmasak a költségei."
Na ebből kábé két szó sem igaz, leülhetsz, kapa. A helyzet az, hogy a technológiai fejlődés és az internet terjedése teljesen átalakította az időjárás-előrejelzések piacát az egész világon. Az interneten bárki elérheti azokat a modelleket, melyek az egész világra prognózisokat készítenek. Ingyen elérhetők a világ műholdképei, csakúgy, mint a csapadékhullást mutató radarképek. Aki egy kicsit érdeklődik e szakma iránt, rögtön dekódolni tudja a modelleket és ezek alapján el tud készíteni egy előrejelzést. Ami a mérőhálózatot illeti, egy nagyon profi és pontos hálózat fenntartása nyilván drága, de erre szinte már csak a statisztikakészítés miatt van szükség. Hőmérséklet, szél és csapadékmérésre szolgáló eszközök pár ezer forintért beszerezhetők, az amatőr időjárásos szájtokon maguk a júzerek küldik be az adatokat, s ezekből készülnek profi jelenidő-térképek.
Két sikeres magánvállalkozást érdemes kiemelni itthonról. Aigner Szilárd és Pártai Lucia cége arra épített, hogy mindketten kellően ismertek. Ugyan évek óta nem tesznek mást, mint egyik ingyenes modell, a GFS prognózisát veszik át és írnak hozzá magyar szöveget, úgy tűnik, a szakértő imázsból meg lehet élni. Teljesen más tészta az időkép.hu. Ők már az internet gyermekei, innovatív technológiákat felhasználva és nagyban a szájt köré csoportosuló észlelőkre és rajongókra építve lettek az egyik leglátogatottabb magyar portál, s a hirdetési bevételek mellett már sms riasztási szolgáltatásból is pénzt tudnak csinálni.
Például őket akarja kicsinálni most az állam, azt sugallva, az OMSZ-en kívül mindenki kókler, mindenki lop. Megpróbálni meg lehet, de nem fog menni. Az időjárás-előrejelzést nem lehet monopolizálni. Nem tudják betiltani az összes oldalt, ahol Jóska, vagy Pista prognózist ad a GFS, vagy az UKMO, vagy bármelyik más modell alapján. Az olvasók nem hülyék, tudják, hol keressenek. Én például tapasztalat alapján a metnet.hu-ra szavazok, mert az ottani hihetetlenül jól képzett amatőrök sok modellre és tapasztalatokra alapozott prognózisai kenterbe verik Aignerék nyúlását, de az időkép előrejelzéseit is.
A lakosságnak jelen pillanatban már nincs szüksége az OMSZ-re, a lelkes amatőr időjárásbuzik és észlelők annyi adatot adnak, hogy ezekből korrekt helyzetkép készülhet, a radaranimációkon a hülye is látja, hogy merre tart a zivatarzóna, s a prognóziskészítés sem gond egy lelkes és tapasztalt amatőrnek. Ezzel együtt nyilván kell egy nemzeti meteorológiai szervezet már csak a teljesen hiteles adatbegyűjtés, statisztikakészítés és a kritikus vészjelzések miatt is. Hiába ad profi prognózist a metnet, az már csak az OMSZ-től várható el maximálisan, hogy ha augusztus 20-án megint agyon akarja baszni a villám a sok Végh Bélát a Duna-parton, akkor időben adjon ki riasztást a katasztrófavédelmi szerveknek.
Egy lecsupaszított nemzeti meteorológiai szervezet fenntartása tehát fontos, nincs mese, erre szánni kell adófizetői pénzből. De hatalmi szóval kinyírni azokat a cégeket, szájtokat, melyek profi információt adnak az időjárásról millióknak ingyen, egyszerűen szánalmas. Az üzenet mindössze annyi, hogy szopóágon van az OMSZ, lófasz sem vesz tőle prognózist, mivel elérhető ugyanaz a minőség ingyen is. Tehát szüntessük meg az ingyeneseket, akkor majd a cégek kénytelenek lesznek újra az OMSZ-hez fordulni, kevesebb állami pénzt kell belenyomni.
Nagy égés lesz még ebből, nem vitás. Csak egy szám a beteg döntéshozók figyelmébe: 320 ezer lájkot tud az időkép, ennyi ember mondja most rátok, hogy faszok, takarodjatok.