Azon túlmenően, hogy játszhatják az agyukat a skacok, baromira semmi értelme nincs annak, hogy a bankok fizessék a pénzügyi tranzakciós illetéket, vagyis a pütit - jó ezt én találtam ki, de olyannyira mérhetetlenül hülyén hangzik, hogy muszáj volt megosztani. Nemcsak azért értelmetlen ezt a bankokkal megfizettetni, mert ez technikai jellegű kérdés, és úgyis át lesz hárítva ránk a francba. Az egész teljességgel értelmezhetetlen abban az összefüggésben, hogy ez tranzaktorokat terhelő, és amúgy rohadt mód logikus abban az összefüggésben, hogy ez számlatulajdonosokat terhelő adó. És ez adó, Gyuri, akárhogy is hívod.
A helyzet ugyanis a következő. Nyilvánvaló, hogy sumákolni, adót nem fizetni, bevételt eltitkolni, korrumpálni és korrumpálva lenni úgy a legkönnyebb, ha ennek nincs visszakereshető nyoma. Egyértelmű, hogy minél nagyobb a készpénz aránya a tranzakciókban, annál könnyebb ezeket a bűvésztrükköket végrehajtani. Ha pedig sok a készpénzt a rendszerben, akkor azt elég drága kezelni a visszaélésektől függetlenül, elég csak arra gondolni, hány kigyúrt fickó hurcolássza a bankfiókokból ki-be a pénzt.
Kulturált gazdaságban tehát egyértelmű cél, hogy a készpénzhasználat visszaszoruljon. És őrület kimondani, de ebből a szempontból a mi kis közösségünk sem jelent kivételt. Igen, a nagymamánk mindig fémpénzért fog tejet meg kiflit venni és a gyerek is fagyit, a geek haverunk meg hadd bohóckodjon a paypallal az újságosnál, és a Tüzépen is könnyebben vásárol az építkezésről küldött mókus kápéért. De összességében nincs szükség ekkora készpénzhasználatra. A jegybank szerint sárgacsekk nélkül a tranzakciók száma alapján 75, azok értéke alapján 50 százalékos a készpénzes ügylet a lakosság körében - mindez csekkel együtt 80, illetve 75 százalék.
A kormány (és az előző kormányok is) próbált csinálni ezt-azt, hogy ez az arány csökkenjen. A bankok jöttek a nulla forintos számlákkal, a kötelező jellegű alapszámlával, hogy a nyugdíjak arra jöhessenek a postás borítékozása helyett. A kormány jövőre bevezeti ismét a készpénzes tranzakciók korlátozását, vagyis havonta egy számla maximum 1,5 millió forintig egyenlíthető ki készpénzzel - egyéb részletszabályok nehezítik a kibújást ez alól, például a számla értékét nem lehet öt számlára bontani, az akkor is egynek számít.
Hátdekurvajó. Most komolyan. A korábbi korlát, amely bizonyos Gyurcsány nevéhez fűzhető, agyatlanra sikerült: 250 ezer forint volt a limit, ami összességében lószar. Az is mókás azért, hogy nevezett Bajnai ezt nem azzal az indokkal szüntette meg, hogy kérem, ez így faszság, hanem azzal, hogy válságban ne korlátozzuk a vállalkozásokat. Ehhez képest a 1,5 milla hihető és elvárható. Most lehet itt sírni, hogy bezzeg az építőiparban más a helyzet, szokjunk hozzá, csók. A céges oldal tehát megvan.
Ezt erősítené a lakossági oldal megfelelő irányba terelgetése a pütivel. Jóvan, baszod, készpénzezzél, de akkor ez neked többe fog kerülni. Meg csekkezzél, de az is. Ja, hát bődületes nagy szemétség ez a nyugdíjasokkal szemben, akik sosem fognak már kártyát használni, a kis közértekben meg nem is lehet úgy fizetni, de ők meg olcsóbban utaznak, egy-egy. Büntetjük azt, aki nem nekünk tetsző módon tranzaktál - az most más kérdés, hogy azt meg ugyan mi a faszért kell adóztatni, aki meg igen, de ez mellékszál.
Ehelyett meg jön a bankokfizetikésnemerjékáthárítatnimertmegharagszom. Könyörgöm. Egyrészt ugye úgyis mi fogjuk megfizetni, tehát tök felesleges itt még egy kört beiktatni. Másrészt, ha már mi fizetjük, legalább legyen már valami nevelő hatása. Mert az, hogy a geci bank átháríccsa, az elfedi azt a tényt, hogy kevesebbet hárít át, ha átutalsz, mintha készpénzt veszel fel, vagyis érdeked kevesebb készpénzt felvenni.
A másik meg az értékpapíros sztori. Hakapeszi kolléga ezt részletesen leírta, azzal nem is kívánnék foglalkozni, hogy mi lesz most a pesti tőzsdével. Az európai tranzakciós adó régi gumicsont, az értelme nagyjából annyi, hogy szedjünk be egy valag pénzt, hogy ha még egyszer jön egy ekkora gebasz, ne a pia meg a bulipénzt kelljen felhasználni, hanem legyen erre tartalék. És hát mennyire jó onnan beszedni, ahonnan a szar kiömlött. Nevezzük ezt befektetési piacnak. Első körben az átláthatatlan termékek kerültek a célkeresztbe, de végülis megnyugtató valamennyi tőzsdei ügyletet megcsapolni.
Na most nálunk ez a kissé dedós, de amúgy egyszerű vonalvezetésű gondolat sincs meg. Csak a csak, mert csak, mert kell a lé. Hát gyönyörű. Kár hogy nem lehet ezt készpénzzel fizetni.