Az alaphelyzet: devizahitelesek tízezrei várják remegve, hogy a bankok elleni perekben ki tudja-e jogászkodni néhány eltökélt társuk a szerződések semmisségét, vagy bármi egyéb fingatást. Amíg a magyar bíróságok kábé össze-vissza ítélkeznek a hasonló ügyekben, addig a remény él, hogy be lehet szopatni a genya bankot, meg lehet szabadulni legalább a hitel egy részétől. Így aztán, több aljas ügyvéd által is feltüzelve, sokan úgy vélik, a törlesztőket sem érdemes fizetni.
Ezért aztán baszottul fontos lenne, hogy legalább nagyjából a helyére kerüljön néhány kérdés. Amikor a devizahitelesek érdekét képviselő unortodox-dilettáns pénzügyi biztos azt sem bírja eldönteni, hogy a devizahitelnek van-e felvevő számára árfolyamkockázata, (noha a Kúria is kimondta, hogy még bedőlés után is marad bizony), különösen elvárható volna, hogy a függetlennek becézett magyar igazságszolgáltatás továbbra is tegye a dolgát, példának okáért képes legyen a bíróság döntést hozni az elé utalt fontos kérdésekben.
Mi az már, hogy más árfolyamon folyósította a bank a devizahitelt, mint amin aztán törleszteni kell? Bank ez, vagy lehúzós csénzsmani? Átkúrtak a palánkon, vagy ez része annak a díjnak, amit a bank a szolgáltatásért felszámolt? Illetve tisztességes-e mindez? Sokféle címen támadják a devizahitelesek a szerződéseket, ez az árfolyammarzsos dolog a legegyszerűbbek egyike. Benne volt a szerződésben, hogy különböző az árfolyam? Benne hát. Aláírta a júzer? Alá bizony. Akkó most a faszt rinyál? Ezt mindenki megítélheti erkölcsileg maga, szerintem legyen kuss a hiteles neve, de az igazságszolgáltatás szintjén ettől függetlenül kellett volna most eldönteni, hogy a bank részéről mindez tisztességtelen volt-e, borulhat-e a szerződés egy ilyen utólagos kötekedés miatt?
A Kúria azonban betojt. Nem döntött, inkább segítséget kért az Európai Unió Bíróságától, hivatkozva az ügy kiemelt társadalmi jelentőségére. Tartok tőle azonban, hogy inkább a felelősség egyszerű áthárításáról van szó. Mert mi lett volna, ha Ursula kimondja a tisztességtelenséget? Lényegében az összes magyar devizahiteles indíthatná a hasonló pereket, s mivel azzal kapcsolatban is ellentétesen ítélkeztek eddig a magyar bíróságok, hogy ilyenkor csak az árfolyamkülönbözet a szopacs a bankoknak, vagy az egész szerződés kuka, lenne ám jó nagy katyvasz.
Azt egyszerű kiszámolni, hogy ha az összes szerződésnél bukna a különböző árfolyam, akkor mennyit szívna bankszektor, a portfolio.hu szerint alaphangon 80 milliárdot, majd évente még pár tízet. Arról több verziót is nyomatnak a jogászok, hogy semmisség esetén milyen az elszámolás, senki sem láthat tisztán. Azt meg főleg nem lehet prognosztizálni, hogy ha a bankokat jogerősen elmeszelik, akkor mennyien állnak le a törlesztéssel, arra gondolva, hogy egy darabig, az árfolyamkülönbség miatt úgyis a bank tartozik nekik, oszt majd jól elszámolunk a köcsögökkel. Kicsit veszélybe kerülne az egész pénzügyi rendszer stabilitása.
Úgy tűnik, az a döntés, hogy a hiteles szarjon sünt, nyert a bank, más okokból lett volna vállalhatatlan. Mit szólt volna a hatalom, mely támogatja a bankellenességet és a lehető legnagyobb mértékben a bankok pénzével kezelné a devizahitel-problematikát? Sokkal egyszerűbb tehát kikérni az uniós segítséget, még úgy is, hogy olyan dologra is rákérdezünk, amiről már korábban döntöttünk. Kicsit se lóg ki a lába a lónak.
A lényeg azonban csak részben az időnyerés. Majd az európai válasz után újra lehet foglalkozni a kérdéssel, ki tudja, addig mi változik. De ha a végén a hitelesek ellen ítél a Kúria, akkor lehet majd megint kifelé mutogatni: figyumá, azok a pöcsök ott Luxemburgban, az ők álláspontjuk késztetett erre a döntésre.
Ezt az ügyet a Kúriának le kellett volna zárnia. Nem érdekel a jogászkodás, semmi nem kötelezte őket az időhúzó akcióra. A társadalmi érdek pont az lett volna, hogy minél hamarabb lezáruljanak ezek a perek, csökkenjen a bizonytalanság. Most újabb hónapokkal, esetleg évekkel tolták ki a nagy valószínűséggel ok nélküli reménykedés, nem törlesztés időszakát. Valós megoldás a devizahitelesek problémáira továbbra sincs és a választásokig már szinte biztos nem is lesz.