Úgy néz ki, lesz magáncsőd, legalábbis a kádnéppárt Richard Gere-je szerint ősszel tárgyalja a Parlament, jövőre pedig el is indul a buli, csak néhány kérdést kell tisztázni. Részleteket még nem tudni, bár az egyelőre gondolkodásra ad okot, hogy Pálffy szerint tisztázni kell a kötelezőség és önkéntesség határát. Így kiindulásként annyira azért nem tetszetős, hogy az állam bárkit is csőd bejelentésére kötelezzen, de ezt majd tisztázza az ombudsman (muhaha, persze, épp az új cimbilimbi, mindegy).
A koncepció máshol is működik, a lényege az, hogy senkinek sem célja, hogy a pógár a híd alá menjen azért, mert nem tudja fizetni a hitelét. Ehelyett egy pénzügyi biztos segítségével egy családi költségvetés felállítása mellett megfelelő konstrukciót dolgoznak ki. Ennek egyik lényeges eleme, hogy a hitelt - vagy annak jelentős részét - ki kell fizetni, s általában a delikvens bukja a fedezetként felajánlott ingatlant. Vagy kisebbet kap, vagy bérlőként használja azt tovább.
Igen, annak is jár, aki agyatlan birka módjára felvett szirre-szarra hitelt annak tudatában, hogy azt soha sem fogja tudni visszafizetni, sőt még a hitelkártya-tartozások is ide tartoznak, mert az is adósság. Annak is jár, aki egyedül él. És nem, ez nem kellemes, mert a pénzügyi biztos által levezényelt megállapodásba azon túl nem sok minden fér bele, hogy az ember dolgozik, maga főzi és dobozolja az ebédet a melóba, aztán megy haza nézni a kábeltévét.
Ehhez képest itthon - ez már látszik - nem lesz ennyire szögegyszerű a történet. A kerdemokrata-fideszes kompánia nem akarja kegyként osztogatni a magáncsődöt - amúgy mi is abban a megtisztelő, hogy jön egy faszi, beleugat a magánéletedbe, megmondja, mire költs és mire ne, eladatja veled a lakásodat, majd az egész végén elkezdhetsz hitelt törleszteni? Mert a magáncsőd nem azt jelenti, hogy más majd fizet, az adós meg röhög egyet és továbbáll. A koncepció szerint a devizahitelmentés alanyai alapból ide se kerülnek, csak a bajba jutott hitelesek. Ezek szerint a devizahitelmentés csak azoknak szól majd, akik tudnak még törleszteni? Nagy ötlet, tényleg, erre mindenképp költeni kell pár százmilliárdot.
Meg hát ott van ez a családi csőd kifejezés is, ami azt a nem túl szerencsés lehetőséget veti fel, hogy férj/feleség és egy fészekalj nélkül mindenki mehet a sunyiba. Nem gondolnám, hogy jó, ha az állam a lakhatás kérdésében, egzisztenciális válságok idején különbséget tesz az állampolgárok között. Lehet, sőt kell is kiemelten támogatni a családokat - egészen pontosan a gyerekeket -, de ez nem jelenti azt, hogy a megözvegyült nyugger mami vagy a 45 éves hétvégi apuka le van szarva és oldja meg maga a gondját, mert mi a családokat mentjük.
Lehet a kormány magáncsőd ötlete nagyon jó is. Akkor lenne ez igazán ütős, ha nem lenne külön árfolyamgát, devizahitelmentés, ócsai gettó meg anyámkínja, hanem csak a csőd. Azon belül lehet kereskedni, akinek meg nem tetszik, az alkudozzon maga a bankjával, vagy adja el a nagypapa aranyfogát. És hát még egy dolog. Ahogy az angol gyep se nő ki egy hét alatt, talán a magáncsőd intézményét sem pár hónap alatt kellene áttolni a rendszeren, hanem hosszú egyeztetés után olyan szabályozást kellene alkotni, amely egyetlen célt szolgál: ha lehet, senki se legyen hajléktalan egy hitel miatt.