Ömlik itt minden a netadóról, megy az utcára a nép - menjen csak -, ám eközben mintha megfeledkeztünk volna arról, hogy ez a netadós szöveg egy nagyobb egész része, amit nevezhetünk adócsomagnak. És ez a csomag tartalmaz annyi öööö érdekes elemet, hogy csak megér egy pár bekezdést - ez kicsit modoros lett, elnézést.
Szóval. A körítés ugye eddig az volt - tudom, a választások előtt - hogy itt minden fasza, Magyarország jobban teljesít és a világ sírva könyörög a receptért. Hát ehhez képest a szöveg alapján, amit a kormány az Országgyűlésnek beterjesztett, egy kissé más valóságra lehet következtetni. Ugye voltak olyan ígéretek, hogy kilenc százalék is lehet az szja - jó, valójában ezt Viktoron kívül senki sem vette komolyan, aki össze tud adni két számot -, az meg bele is lett írva a törvénybe, hogy csökkenni fog a társasági adó kulcsa. Nem fog.
Ehelyett felnyomják a béren kívüli juttatások adóját, egyelőre nincs mód a társasági adó csökkentésére. Beismerő vallomással ér fel, hogy a családi adókedvezmény kiterjesztése nem jön össze nemhogy jövőre, de még évekkel később sem. Varga Misi kibökte, hogy a költségvetés állapota nem teszi lehetővé, hogy a kétgyerekesek húsz helyett 40 ezer forint kedvezményt kapjanak. De majd ha, akkor.
Hát kérem, mi van itt? A világ legjobb országában nincs keret a családok támogatására? Mondjuk engem spec ez nem lep meg, de ez a pár száz oldal minden sorával azt mondja: szar van a palacsintában. Kétségbeesett baszakodás megy, minden fillért megpróbálnak összekaparni, kezdve az egyik oldalon megspórolható, meg nem adott kedvezményektől a szánalmas különadókig. És az olyan, rejtett kis szemétségekig, amelyek el sem jutnak a hétköznapi fogyasztókig, mert olyan szakmai zagyvaságról van szó benne, mint veszteségelhatárolás szigorítása.
Különadót kapnak a befektetési alapok - pontosabban újabb, a mostaninál ötször nagyobb adóterhet jelentős adót - vélhetően azért, mert túl sikeresek. Több lé megy át bankbetétből befába a helyett, hogy állampapírba menne és bassza meg, és mi csak kétmilliárdot szedünk be ezektől? Nohiszen, van ott tíz is. Döbbenetes arrogancia, hogy a kiskerek különadójának kivezetését követően pár év kihagyással újabb különadóval felérő felügyeleti díjat vezetne be a kormány. Őszintén leszarom, mennyi a Tesco profitja, itt az elv a lényeg. Hogy majd mi megmondjuk, hogy fizetsz vagy sem, és ha azt hitted, hogy már megszabadultál, akkor jobb, ha tudod, sosem fogsz megszabadulni.
Az internetadó nem is azért felháborító, mert egy újabb területen vet ki adót a kormány. Ezt már megszoktuk - azért fáj ezt leírni, pontosabban az fájó, hogy ezt ilyen könnyű leírni. Az internetadó azért bosszantó, mert az ostobaság csimborasszója. Legyen gigabyte-onként 150 forint. Hogy jött ez ki? A gyereknek otthon ennyi a havi forgalma? Vagy a nagyinak csak két giga és akkor ez már kurvasok? Az nem tűnt fel, hogy a fasza kis pénztárgépek adatait, az útdíjat mind neten tolják át? Az után ki fog adózni? És miért? Felesleges itt demagógkodni, hogy bezzeg Finnországban alanyi jogon jár a net, mert ez kurvára nem Finnország, ráadásul ennyi erővel az állami monopóliumhoz kötött piaárulást is felhozhatnánk követendő példaként. De akár Viktor találta ki ki félrészegen, hogy milyen fasza lenne megadóztatni az internetet, akár más, valahogy átment az egész a rendszeren.
Ahogy a házassági adókedvezmény is. Fix, hogy ez egy kompromisszum volt a KDNP számára. Sok államban támogatják a családokat adókedvezményekkel, komplett családi adózással, az sem ritka, hogy a házasságban született gyerekek többet érnek az államnak, mint a házasságon kívülieknél. Lehet ezen felháborodni, nálunk is így van. De olyan azért nincs, hogy egy polgárjogi aktust díjazzon az állam. Mit kap ezért cserébe a Kádasoktól a Fidesz? Talán jobb nem tudni.
A Parlament előtt lévő adótörvények jól tükrözik a kormány hozzáállását: nem kell túl sok szakmaiság, nem kell etikus szabályalkotás. Annyi kell, hogy meg tudjuk mutatni, egyelőre még a mi farkunk a nagyobb. Amire meg nincs pénz, azt valahogy behazudjuk. Kész. És senkinek sem tűnik fel, senkit sem zavar, hogy a kormány bevallotta: végig hazudott több évet, nem megy jobban, nincs semmire pénz, sőt újabb különadókkal is épp hogy tartható lesz az eddigi langyos takony.