Szent karácsony ünnepén mindenkit elkap az ihlet, szeretjük egymást gyerekek, még a fikamatyi poszterekből is előbukkan jobbik énjük. Mikor máskor összegezhetnénk az elmúlt év faszaságait? Mert bármennyi mocsokság is történt 2014-ben, mi is kerestük a jót és észre is vettük. Íme teljesen szubjektív listánk az év legnagyobb királyságairól, néha kissé túllépve a közéleten és a gazdaságon.
RTL híradó
Nem elsősorban az a jó hír, hogy a csatorna nekiállt normális témákkal foglalkozni a híradóban, elvégre ezt már tíz évvel ezelőtt meg kellett volna tennie a baleseti krónika és a cuki állatok születtek az állatkertben tematika nyomatása helyett. A frankóság az, hogy bebizonyosodott a nézettségi statisztikák alapján: van erre igény. Kis visszaesés után emelkedett a nézettség, vagyis az embereket igenis érdekli a gazdaság, a társadalom helyzete. De a pártpropagandává silányult királyi turhagyűjtemény nem nyerő, a kis bumburnyákra kevesebben kíváncsiak néha, mint az ATV híradójára. Ez ugyanakkor nem csak a műsorok tartalmáról szól, mi itt a Mentálison azt tapasztaltuk, hogy változatlan minőség mellett az olvasottságunk az első fél év érdektelenségbe hajló bénító mocsarából pár hét vagy hónap alatt jelentősen kiemelkedett. Vagyis az embereket ismét érdeklik a közéleti témák, nemcsak az utazós, dugós, zabálós ökörködés. És ez jó.
Budapesti közlekedés
Az elsők között, még jócskán kirúgása előtt fényeztük a kis Vitézyt itten, na akkor nem voltunk ballibgeczik, kaptunk is érte hideget-meleget. Nem pontosan tudjuk, hogy mennyi ebből az ő érdeme, de elég komoly a fejlődés a budapesti közösségi közlekedésben. A Futár rendszer és a Bubi minőségi ugrás, jórészt uniós pénzből és a Mol támogatásából - így kell ezt csinálni, pont ezt várjuk. Az új jegyautomaták: igazi faszaság. Eddig minden hasonlót két nap alatt tönkrebarmoltak a vandálok, ezek bírják és jól működnek, kártyával is. Nem kell baszatlan Mancihoz sorbaállni a bérletért, ott a gép ezer helyen, nem vág pofákat, ellenben gyorsan és kiszámíthatóan dolgozik. Pár nap múlva kész egy egyes villamos meghosszabbítása Budára és noha a fonódó villamos miatt most épp nagyot szopnak az autósok, ha elkészül, nagyot lendít a főváros észak-dél közötti összeköttetésein. A járművek minősége is ugrásszerűen javul. Jó látni a gyors fejlődést.
Paypass
Nem voltak nagy elvárásaink, amikor a bankunk megkérdezésünk nélkül paypassosra cserélte a kártyánkat, de most már örülünk neki. Fizetés a kártya odaérintése nélkül egy pillanat alatt, ki se adjuk a kezünkből, meglóbáljuk és kész, igazi királyság. Gyorsabb, mint kápéval pöcsölni, olyan ütemben rácuppantunk, hogy már idegesítő, ha valahol nincs és kőkorszaki módon elkérik, hogy bedugják a kártyát, majd várunk a visszaigazolásra. Ráadásul ez majdhogy nem magyar sikersztori, egész Európában az első háromban vagyunk a Paypass terjedését illetően, áldassék a neve, aki kitalálta és idehozta.
Tüntetések
Azért fasza dolog a tüntetés, mert a rendszerváltás óta kábé ez az első eset, hogy a magyarok összefogtak és elkezdtek közösen csinálni valamit, ami mellett ki is tartottak és tartanak. Eddig erre akkor volt csak példa, amikor olimpiát nyertek a vízilabdás fiúk vagy elöntötte a vörösiszap Devecsert. Ezek azonban csak felvillanások voltak, a nagy összeborulásokat két nap után elfelejtettük, és ment az anyázás tovább kommerekről és fidesznyikekről. Az is fasza a tüntetéseken, hogy nem égnek kukák, sem autók, és a rendőrök példás fegyelmezettséggel vezényelik az eseményeket. Kérdés persze, mi lesz a tüntetések eredménye.
Családi adózás kiterjesztése
Már tavaly megemlékeztünk a családi adókedvezmény és a gyed extra bevezetésének remek voltáról. Az idén ezt csiszolták tovább a fiúk, így a rendszer némileg enyhíti azt a korábbi egyenlőtlenséget, hogy a kedvezmény a pénzes családokat segíti igazán. Ma már egy átlag család mindkét dolgozó szülője szinte nullára írhatja a fizetnivalóját, ami azért számít. Mondjuk kell ehhez három gyerek is. Ha ehhez hozzá tesszük, hogy be van ígérve a két gyerek utáni kedvezmény duplájára emelése is, akkor az már hawaii dj napszemüveg. Kár, hogy ettől nem csinálunk több gyereket, de aki egyébként is csinálna, legalább jól jár.
Négyes metró állomásai
Számos díjat nyertek a négyes metró állomásai, ami nem véletlen. Függetlenül attól, hogy mennyibe került és volt-e amúgy értelme (kurva sokba, jelen formájában nem), az épületek iszonyú jók. Nyilván nem a nyersbeton Bikás a legkedveltebb, de a Gellért tér pszichedellikus mozaikja és a Kraftwerk lemezborítókra illő székek eszelősen jók. Az meg, hogy nyáron csúzdáztak a pestiek a Rákóczi téren, sokkal viccesebb, mint a vonal megnyitásakor megeresztett szelfi özön. De, kösz, ötös metró nem kell.
VAN
Minden évben vannak tuti magyar filmek, tavaly a Nagy füzet volt ilyen, az idén a Fehér isten mellett a VAN. Például. Nekünk azért volt ez kiemelkedő, mert az egész film iszonyatosan mi vagyunk. A para az ellenőröktől, a kocsmában a cech összedobálása, a töketlenkedés, vagy hogy ilyen természetességgel még senki sem bazdmegolt egyetlen magyar filmben sem. "Jó kis szomorúság, egyszer odamegyek, hogy mondjam el, ez egy portugál dolog." Kár, hogy nem a magyar filmgyártásnak szól a faszaság. A Vajna-féle pénzosztoda ugyanis inkább a cikiség listán érdemelne helyet. Nemcsak a Toldi film ellehetetlenítésével, hanem azzal is, hogy a fiatal rendezők ma húsz forint támogatás reményében kénytelenek benyalni és a híradóban külön dícsérgetni a filmalapot. Az öregember, aki nem a pénz miatt jött haza, jövőre 12 milliárd forintot oszthat majd szét, és annyi kaszinót üzemeltethet, amennyit akar.
900 ezer kabbe Viktornak
Az év eseménye, hogy egy hónap alatt akkorát zuhant a Fidesz népszerűsége, mint macskát szarni. Próbálják most persze elbagatellizálni, úgy gondolják, hogy majd visszaszerzik, de a napnál is világosabb, hogy ez nem fog menni. A kormány legfeljebb arra bazírozhat, hogy senki komoly nem tűnik fel az ellenoldalon, ezért is karaktergyilkolják már a tüntetések kispályás szónokait is. Tény, hogy nem látszik még senki komoly kihívó, de van még három év, hogy az újak megjelenjenek és felépítsék magukat. 2015 legnagyobb kérdése, hogy mi történik a kihívói oldalon, de erről majd elmélkedünk külön posztban, most csak virulunk a Fidesz zuhanásán.
Kreszpark a Ligetben
Egy apuka nem bírta nézni, hogy milyen lezüllött volt a közlekedési park. De nem csak sipákolt, hanem tett is azért, hogy új életre keljen. Nyilván helyzeti előny, ha valaki egy komoly cégnél dolgozik, mely épp autókkal foglalkozik, de tény,hogy az arc végigjárta a bürokrácia minden felesleges kanyarját, a Skoda pedig megtámogatta a dolgot és az eredmény egy élettel teli, tökéletesen felújított park. Közlekedési lámpa, vasúti átjáró fényjelzéssel, mindenféle közlekedési helyzet gyakorolható, többnyire öröm nézni, ahogy a pöttöm emberkék fékeznek a piros lámpánál, profin váltanak sávot, meg amúgy élvezkednek kis bringáikkal, rollereikkel. Sajna a felnőttek egy része még nem nőtt fel a feladathoz: ide elvileg a közlekedés szabályait megtanulni jönni lenne jó, de ha sokan vannak, mindig van pár gyerek, aki szarik a szabályokra és a kicsiket veszélyezteti, a szülök meg tesznek ezekre, még meg is dicsérik őket. Ezzel együtt, nagyon jó látni, hogy pár ember összefogása egy ennyire hasznos és szórakoztató parkot tudott életre kelteni, menjen aki tud, a Közlekedési Múzeum mellett található.
Prezi és társaik
Muníciót ad a túléléshez az, hogy akármilyen gusztustalan is a rezsim, a kreativitás és elhivatottság mentén ma is találni magyar céges sikersztorikat. Épeszű külföldi befektető már nem jön ide a kiszámíthatatlanság és a pofára osztogatott büntetőadók miatt, de mindig tűnnek fel újabb és újabb hazai cégek, melyek sikeresek lesznek, nemzetközi viszonylatban is. Sajnos a sajtóban nem sokat szerepelnek, talán csak a Figyelő és a Forbes viszi nagyobb terjedelemben ezeket a sztorikat. De a Prezi például elképesztő siker, sorra kapják a díjakat. Vagy az NNG. Kár, hogy sokan eladják magukat, miután sikeressé válnak, lásd az IND esete, vagy a legfrissebb, a Netpincéré. De a lényeg mégis az, hogy ezek a cégek azt sugallják: igen, a legtehetségesebbek, legelszántabbak egy kis mákkal innen is meg tudják csinálni.
És a ráadás, a plusz 1: KFT az Operában
Lehet ezeket a fura humorú arcokat nem kedvelni, mi speciel a nyolcvanas évek egyik legjobb, leginnovatívabb hazai bandának tartjuk őket és ha eljátsszák régi lemezeiket, szívesen meghallgatjuk élőben. Idén azonban a négy hülye valami egészen zseniálisba fogott: a Bál az operában lemezt az operaházban mutatták be úgy, hogy az elhangzó dalok közül többet újrahangszereltek és mindegyik köré egy kis élő videóklippet, igazi színházat varázsoltak. Operaénekesek, kitűnő vendégelőadók és rengeteg statiszta szállt be a buliba, voltak legalább százan és lenyűgöző hangulatban adták elő legjobb, sok esetben csak az igazi fanok által ismert dalaikat. Az élvezetet az sem tudta sokáig csökkenteni, hogy mögöttünk a Gyurcsány-Gréczy-Molnár trió állt sorba a bejáratnál csajaikkal. Ez az előadás örökre beégett, de ettől függetlenül is le a kalappal azért, hogy a zenekar egyetlen előadás kedvéért beletett ennyi munkát, kreativitást, lelkesedést a projektbe. Illetve, talán kettőért, mert Miskolcon is lesz hasonló műsor januárban, aki a közelben jár, ne hagyja ki.