A Magyar Éremkibocsátó Intézet Kft. az egyik kedvencem, ha azt kell bemutatni, mennyire be lehet hülyíteni az embereket és mennyire tehetetlen, illetve kretén az összes létező hatóság a céggel szemben. Én már alapból nem értem, mi értelme van egy címlet nélküli, vagyis nem hivatalosan kibocsátott érmet vásárolgatni, de nyilván a felháborodott numizmatikusok majd megmagyarázzák, miért vagyok komplett idióta. Az rendben van, hogy gyűjtjük a spéci ötven meg száz forintosat, de hát azok sima ötven meg száz forintosok, fizetni is lehet velük, csak éppen más a nyomat (vagy mi). Nem is az a lényeg, hogy majd hetven év múlva a dédunoka villát vesz belőle a Rózsadombon, csak jól néz ki.
Szóval van ez a cég, amely már a nevében is kamuzik: intézetnek hívja magát, de ez kábé annyira komoly, mint a Sumák Holding Kft. Elvileg nem kellene hosszan magyarázni, hogy ha Szép Mari kinézetére vonatkozóan semmiféle következtetést nem lehet levonni a neve alapján (és Pokol Béla is lehet rendes ember), akkor az intézet kft. vagy holding kft. sem jelent semmit. Erre egyébként valamikor a GVH is kiakadt már, de azt leszámítva, hogy hőbörgött egyet, nem tudott tenni semmit.
A cég mindeközben faszául pörög. A hű de azta hagyományt hangsúlyozó kft.-t egyébként 2011-ben alapították, ennyit a hagyományőrzésről. Az első három évben azért elég sok éremgyűjtőt be tudtak etetni, hiszen az első évben 30, majd 730, 2013-ban pedig 1,4 milliárd forint árbevételt értek el. Vagyis a semmiből három év alatt annyi patinát szedett össze a cég, hogy alig lehet azt már lekaparni. A cég egyébként egy nemzetközi hálózat része, amely a nagy pénzeket abból szedi be nyilván, hogy olyan eseményeken tud kibocsátó lenni, mint a 2006-os téli olimpia vagy foci vébé.
Az embereket azzal próbálják megfogni, hogy iszonyat értékesnek beállított érmek megvásárlását ajánlják. Tényleg nem tudom megítélni, hogy ér-e 5500 forintot egy korong, amire rá van nyomva a Parlament vagy a Halászbástya, de az tuti, hogy a leggázabb ajánlat ez. Szóval lehet, hogy tényleg sosem látsz izlandi centet vagy pennyt vagy mit, tök mindegy, úgyse használnak készpénzt, és vélhetően sosem fogsz japán váltópénzzel sorsjegyet kaparni, de könyörgöm egy ilyen gyűjteményért tényleg elkérnek 15000 forintot. Deklaráltan kivont és nemsokára kivonandó váltópénzekből vehetsz egy gyűjteményt. Bekerülési érték nulla, ára 15000 forint. Bár ebből lehet könnyen összeszedni 1,4 milliárdot, az is biztos.
A céget többször próbálta megfogni a GVH, talán még a boldog emlékű Pszáf is, de nem járt sikerrel. Mert egyszerűen nem hazudnak, csak kurvajó a marketing. Elmondják, mi a különbség az érem és az érme között, leírják, hogy váltópénzt kapsz szépen csomagolva, ott van a cégforma, mégis irritáló az egész. Talán az a leginkább irritáló, hogy nem nyíltan kúrnak át, hanem azt mondják: most mi ülünk fel a szánkóra, a következő körben meg ti húzzátok.
Mondjuk vicces, hogy most épp azért ekézik, ami tök rendben van. A Mátyás templom ezeréves alapítására adtak ki érmet, aztán kitört rögtön a közröhögés, hogy de hát Mátyás király 1490-ben halt meg, az meg aztán baromira nem ezer éve volt. Muhahaha. Ühüm. Azért lehet, hogy érdemes lett volna mondjuk a Mátyás-templom hivatalos oldalát is megtekinteni, ott ugyanis kiderül pár dolog. Egyrészt valójában nem Mátyás, hanem Nagyboldogasszony templom, csak a köznyelv hívja így. Másrészt István alapította, bassza meg, épp 1015-ben.