A seggnyalonc újságírás prémium kategóriájában igazi mestermű született. A történet kiindulópontja nyilván az, hogy jobbos körökben nagyon menő lett az európai válságkezelés furcsaságait és elkúrásait úgy értelmezni, hogy a tehetségtelen unió, illetve a tagállamok balfasz kormányai meglátták a magyar csodát, majd Viktor király előtt leborulva elkezdték átvenni az unortodox módszereket. Sőt, a magyar példa annyira sikeres, hogy megpróbálják túllicitálni.
Műmájer főnyalonc barátunk, akinek szimpátiáját jól illusztrálta rövidgatyás kőszegi beszélgetése a Vezérrel, jelentkezett a nagy feladatra. A gazdasághoz ugyan büdös fingja sincs, de címlapsztorit rittyenteni arról, hogy a világ Viktor lábai előtt hever és egyre inkább a zseniális vezetőt követi, nem okozott neki problémát. Nem is lepne meg, ha hamarosan ő is kormányzati megbízással találná szembe magát és új poziban folytathatná a ferdítést és a csúsztatást.
A Heti Válaszban megjelent cikk (a teljes másfél hét múltán is csak pénzért érhető el) valóban nem rossz újságírói teljesítmény. Valós események összegereblyézéséből teljesen hazug és hamis következtetéseket levonni úgy, hogy az összefüggéseket nem látó olvasók nagy része korrektnek érezze a cikket, ilyet tényleg nem mindenki tud. Előre kitervelt, ügyesen kivitelezett átbaszásról van szó.
Kezdődik Ciprussal, lám, lenyúlják a betéteket. Egyértelmű volt, hogy erre a sztorira ráfekszik majd a Fidesz és a lakájmédia, A.B. sem tudta kihagyni. Kár, hogy végül szar se történt, a nagybetétesek eddig is buktak bankcsőd esetén szerte a világban, a kicsik meg eddig is védve voltak az unióban és azok is maradtak. Aztán jön a bankadó, lám, mennyien követik Orbán módszerét. Aha, a maci faszát. Vannak rá példák, de sehol se olyan durva mértékben és olyan keményen átcseszve a bankokat, mint nálunk, ahol megkötött szerződéseket szartak keresztbe.
Szélfordulásként értékeli szerzőnk, hogy a LeMonde-ban a szuverenitásért küzdő harcosként jellemezték Orbánt. Arról persze nem szól, hogy módszereit mindig is keményen fikázták. Vitathatónak nevezi, hogy a kormány korlátozza a demokráciát, majd bedobja a portugál példát, lám, milyen kurva adekvát. Pedig ott az Alkotmánybíróság épp a megszorítások egy részét kukázta, ezért a politikusok azon makkoznak, hogy beleugathatnak-e a taláros fószerek a közszolgák 14. havi bérének elvételébe. Ez a szerző szerint persze épp azt bizonyíthatja, hogy milyen jó volt lebutítani a magyar testületet, most már nem ugathatnak.
Jön még olyan témába picit sem vágó példával, hogy a mocsok Google és Starbucks adót optimalizál Angliában, majd gigademagógia következik: azt, hogy egy ellenzékben levő cseh politikus briliánsnak nevezi Orbán nyugdíjrablását, szerinte a Vezértörpe dicsérete. Pedig csak egy hozzá hasonló populista barom böffent egy nagyot. Az pedig, hogy mások is a rezsicsökkentésen gondolkodnak, szintén érthető, hiszen politikailag sikeres néphülyítésnek tűnik. Az, hogy középtávon az egész ország rábaszik, persze kimaradt a cikkből.
Nyilván nem lehetett kihagyni egy kis IMF-alázást se annak apropóján, hogy a románok mennyire beszopták velük, de ez már annyira szánalmas, hogy nem is kommentálom. A lényeg, hogy sok hasonlóan manipuláló anyagot hoz a Válasz, de ennyire gusztustalanul azért ritkán csúsztatnak.
Félreértés ne essék, azzal semmi baj nincsen, hogy a szokványostól eltérő utakon próbál járni egy kormány, ha már a hagyományos megoldások nem igazán működnek. De azt, hogy Viktorék eszetlenül kapkodnak, az unortodox megoldásokkal brutál túlzásokba esnek, s három év után látszik, hogy még embereket kímélni próbáló megszorításokkal is jókora recessziót okoztak, úgy próbálja a cikkíró eladni, mint követendő példát. Ez pedig nullára írja a lap hitelét.
A Heti Válasz próbálja magát mérsékelten Orbán-pártinak láttani, néha még fikázza is őket, ugyanebben a lapszámban is volt rá példa. Ez azonban csak félrevezetés, a lényeget tekintve a magukat intelligens konzervatívoknak gondoló olvasók szisztematikus agymosása, Orbán-birkává silányítása a cél. S amint az ominózus cikk is bizonyítja, ebben a műfajban valóban profik.
Az utolsó 100 komment: