Nincs mire várni, itt az ideje a devizahitelek rendezésének, minden létező bíróság minden létező keresete, ítélete, végzése és döntése már megvan, tessék, lehet dolgozni a problémán. Persze arra a kérdésre, hogy most akkor mialószarlesz, nem túl könnyű válaszolni. És nem csak, s nem elsősorban azért, mert politikailag kényes az ügy.
A politikai szál szerintem tavasszal már eltűnt, be lehet rendezkedni arra, hogy az elkövetkező ezer évben Viktor lesz a főnök, vagyis nem kell szavazatgyűjtési célzattal ígérgetni és hülyeségeket beszélni. Ami látszik: egy sor szempontból támadhatók a bankok, árfolyamrés, egyoldalú kamatemelés, devizában megállapított, valójában forintban jelentkező költségek sötöbö. Ebből a legkisebb rész ugye az árfolyamrés - pedig mennyit izmozott ezen mindenki - hiszen 2010 óta középárfolyamon számítódik a törlesztés, a még futó devizahiteleknél pedig ötéves visszamenőlegességgel lehet számolni. Vagyis árfolyamrésileg egy-két év lehet kérdéses.
Az egyoldalú kamatemelés és az egyéb díjak emelése, felszámolása társai azonban öt évre visszamenőleg megvizsgálandó. Ez azért nem lesz annyira könnyen kiszámítható, még akkor sem, ha a tervezett jogszabály megpróbál keményen fogalmazni. Elég nehéz lesz megállapítani, hogy válság után, a bedőlő devizahitelek okozta sokk idején mekkora kamatemelés volt indokolt - a gordiuszi csomót el lehetne vágni azzal, hogy semennyi, de valljuk be, ez baromi igazságtalan lenne, hiszen e tekintetben a bankok is jelentős kockázatot futottak.
És még ha ki is találják, mennyi az elfogadható kamatemelés, nem lesz annyira egyszerű az egyes szerződések módosítása. Hacsak nem arról szól majd a módosítás, hogy 2008 október 1. és 2010 december 31. között az elfogadható kamatemelés mértéke 0,2 százalékpont vagy mittudomén. Nagyon várom, milyen törvényjavaslatot nyújt majd be a kormány. Remélhetőleg ezt a kormány nyújtja majd be, nem pedig valami balfasz képviselő, talán ezt a kérdést illene ennyire komolyan venni.
Nagy kérdés az is, milyen átfutással kell majd a bankoknak a devizahitel szerződéseket áttekinteniük - elvégre több százezer ilyen szerződésről van szó. És ha mindez meglesz, akkor hogyan ellenőrzik majd, mennyire voltak korrektek a bankok? Hogy lesz kialakítva, hogy a devizásoknál ne járnak rosszabbul a forintosok? És persze a végső kérdés: seggbe lesznek rúgva végre azok, akik azért nem fizették a törlesztőt, mert arra bazíroztak, hogy úgyis megússzák a devizahitel törlesztését?
Az biztos, hogy nagyon jó törvénymódosítót kellene írni ahhoz, hogy a mostani káoszt fel lehessen számolni. Ez az elmúlt évek tapasztalatai alapján nem lesz könnyű, nem nagyon látszik, ki fogja ezeket a passzusokat végig gondolni és megírni. Ha egy mód van rá, jó lenne, ha ezt nem Rogán Antalra bíznák.