Érdekesen számol reálbér-növekedést a Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője. A Miki barátunk által pótmatolcsynak vizionált Barcza György szerint két százalékos reálbér-növekedés lesz 2013-ban. Ez úgy jön ki, hogy az idei 93 ezer forintról 98 ezer forintra nő a minimálbér, ami 5,4 százalékos emelést jelent. A szakképzett bérminimum pedig 5,6 százalékkal nő, 108 ezerről 114 ezer forintra. Tételezzük fel, hogy ezt szépen mindenki végig is vezeti valamennyi bérkategóriában (muhaha). Ebből akkor lesz két százalékos reálbér, ha az infláció 3,4 százalék lesz.
Hát biztos volt ilyen terv, a Századvégben tutira, ezzel is számoltak - egy jó ideig. De már a legutóbbi, szeptemberi prognózisban 2013-ra 4,3 százalékra tették a fogyasztói árindexet az idei 5,7 után. Szóval én nem tudom, mi történhetett, hogy Gyuri barátunk nem látta saját cége szeptemberi becslését, vagy már most tudja, hogy az hülyeség, vagy egyszerűen a két százalék reálbér-emelkedés volt központilag megrendelve. Vagy az elemző druszájához híven értelmezi az adatokat: ha segíti a gazdaságpolitikát alátámasztani, akkor fasza és piros színnel kiemelendő, de ha esetleg annak épp ellentmond, akkor kimarad a felsorolásból.
A Századvég aktuális, 4,3 százalékos becslése alapján tehát 2013-ban a reálbér-emelkedés mértéke a minimálbér esetében 1,1 százalék lesz. Ezt nagyvonalúan egy kövér nullává is kerekíthetjük, főleg azért, mert eddig nem nagyon sikerült a következő évi infláció mértékét megbecsülni, és hát nem túlbecsülni sikerült. Annak mértékét újabban a váratlan sokkok tolják fel folyton (magyarul az új adók, a megemelt adók, extra jövedelemkiáramlás most nem volt), ilyen pedig simán lehet jövőre is.
De nincs ám ezzel baj, ha a kormányfő kiáll és aszongya, hogy tisztelt hölgyeim és uraim, kedves barátaim, polgárok, 2013-ban is szarban leszünk, maximális célunk a bérek szinten tartása lehet. Ehhez 98 ezer forintra kell emelni a minimálbért bla-bla-bla (jöhet valami hülye metafora vagy műmondás, amit senki se ért, és értelme sincs, plö bátor ember vékony jégen is ugrál vagy a bunker ablakában is kinyílik a muskátli). Mivel ezt még így is nehéz kitermelni, mert ugye recesszió van, kedves barátaim, és jövőre is egy százalék alatt marad a növekedés, ezért bizonyos munkaintenzív ágazatokban hat hónapig az állam átvállalja a béremelés minden költségét (vastaps és fúvós zenekar a háttérben). Azon persze lehet fanyalogni, hogy az államnak ugyan miből lesz erre forrása - amúgy az is meg lett mondva, a tranzakciós illeték emeléséből -, de ez alapvetően egy teljesen vállalható dolog, recesszióban ez van, a demagóg ellenzék meg elmehet a picsába.
Szóval miért is kell ezt a reálbér-emelést erőltetni? Azért is érdekes Barcza megnyilatkozása, mert Ovi az Idősügyi Tanács ülésén megnyugtatta a jelen lévőket, hogy lehet saját tévéjük, és a nyugdíjak a következő évben is megőrzik vásárlóértéküket. Soltész Miklós államtitkár a közrádióban hozzátette, az 5,2 százalékos emelés megegyezik a költségvetésben jövő évre tervezett infláció mértékével. Ennek fényében meg végképp nem értem, ki itt a hülye reálbér és infláció kérdésében. Nyilván én.