Jól van, az ember, akinek beletojtak az agyába a földönkívüliek, nem lett miniszter. Bár akár lehetett volna, észre se vennénk a különbséget, ha nem Kamu Miska balfaszkodna ott, hanem Megvilágosodott Gyurci. Barczának azonban más jellegű feladat jutott: a Napi Gazdaság főszerkesztője lesz. Újabb lap kerül tehát lényegében kormányzati ellenőrzés alá, s ami számunkra a legszomorúbb, az egyik, ráadásul a Világgazdaságnál nagyságrendekkel jobb gazdasági lapról van szó, kár érte.
A lényeg: a Spéder Zoltán nevével fémjelzett CEMP médiacég az eladó, a vevő pedig a Viktorék által pénzelt fidasznyalonc Századvég. Majd kiderül, hogy az eddigi "kiszámíthatatlan, kapkodó gazdaságpolitika, gyenge kilátások" magas igazságtartalmú headlineokat felváltják-e a "magyar gazdaság jobban teljesít, előre a viktori úton" jellegű címek, de azt már most lehet tudni, hogy a deal mindkét fél érdekét jól szolgálja. Win-win, csak szokás szerint mi, pógárok baszunk rá.
A hivatalos kommunikáció szerint portfóliót tisztít a CEMP, nem kell neki print lap. Az online verziót, a napi.hu-t megtartja, ami abból a szempontból logikus, hogy ha azt is vinné a Századvég, akkor az a szintén CEMP-érdekeltség portfolio.hu-nak jelentene konkurenciát. Így meg majd simán összevonja őket, ha akarja. A Századvég arról bullshitel, hogy nagy tervei vannak, megújítja az újságot. Ezt nagyjából el tudjuk képzelni, übercool kis lap lesz ez az agymosott matolcsysta fantaszta vezényletével. Sebaj, legalább a jövője biztosított lesz jó kis állami hirdetésekből.
De ez mind csak fingfűrészelés, a lényeg a következő. Eddig nem teljesen értettük, hogy mitől lett Spéder Zoltán a nemzeti együttműködés egyik kiemelt kegyeltje, miért pont az ő felügyelete alatt építheti ki Viktor a takarékszövetkezetek lenyúlásával az ellen-OTP-t. Most már kissé egyértelműbb a képlet.
Régóta tudható, hogy Spéder nem áll messze a Fidesztől, de az is, hogy direktben nem politizál, elsősorban üzletember ő. Viszont az se titok évek óta, hogy elégedetlen a CEMP működésével, a válság odatoszott az egész médiapiacnak rendesen. Tulajként azonban eddig nem vitte el jobbra szerencsére az Indexet és a Portfóliót, az Infórádió sajnos eléggé lezüllött. Míg Spéder üzleti alapon már inkább hagyná a picsába az egész médiázást, a kormány igen eltökélt abban, hogy tovább növelje a befolyását a sajtóban. Mindenki áruló, aki nem a Vezértörpe nótáját fújja, ezért politikai okokból jól jönne nekik az egész CEMP-csoport. Most a Napi,nagy kérdés, hogy jönnek-e utána szép sorjában a többiek.
Spéder régi vágya teljesülhet azzal, hogy ő lehet az ellen-Csányi. Volt főnöke fejére nőni, nem is kívánhat ennél többet. Jól jár ő is, ha átenged médiaérdekeltségeiből a kormánynak, de cserébe ő építheti az ellenpólust. Viktornak nem csak az jön jól, hogy újabb sajtótermékekre teheti rá szőrös mancsát, Spéder és csapata profi tőkepiaci szakemberekből áll, ők tudják a Posta-FHB-takszövök tengely mentén történő állami nyomulást a legprofibban levezényelni, a hozzá nem értő többség számára szakmai ügynek láttatva a dolgot.
Egy brancs maguk, mondaná a filmből a smasszer. Végül is majdnem: üzletember és politikus érdekei most találkoztak, mindenki másnak meg kuss a neve.