Nem fakadok sírva azon, hogy a kormány zseb-gazdaságkutatója vett egy lapot és azt szanaszéttrollkodta, de arról mindenképp meg kell emlékezni, hogy ebben az úgynevezett gazdasági lapban jelent meg egy olyan benyalós Orbán-interjú, amelyhez képest a köztévé híradója egy szauna és egy vágóhíd keresztezése. Ha valaki elolvasná az egészet, hajrá, e helyt csak a legjobb részeket emeljük ki.
Először is a legjobb kérdések:
Egy év telt el a tavalyi gazdasági évadnyitó óta. Hogyan értékeli az akkor megjelölt célok teljesülését?
Sorsfordító év volt tehát a 2013-as?
Ezek a célok arról szólnak, hogy másokhoz is mérjük magunkat. Mindannak, amit a magyar kormány csinált és csinál nemzetközi környezete is van. Mi zajlott ez idő alatt a világban, milyen folyamatok mentek végbe, és ezeknek mi volt az értelmük, milyen hatást gyakoroltak ezek Magyarországra?
Ezek szerint a nemzeti érdek lenne a kulcs a kormány lépéseinek megértéséhez? Egyáltalán van a gazdaságban olyan, hogy nemzeti érdek?
Na de gyakran hallhattuk korábban, hogy egy kicsi és egy nagy ország helyzete mégsem ugyanaz. Amit szabad Jupiternek...
Politikai feltételekről beszél. Ebből az következik, hogy egy sikeres gazdaságpolitikának erős politikai fundamentumai kell hogy legyenek?
Mi lehet egy ilyen innovatív, nemzeti elkötelezettségű gazdaságpolitika célja? Mit várhatunk a következő ciklusban, ha újra önök kapnak felhatalmazást a kormányzásra?
Vagyis egy olyan korban élünk, ahol rendszerek süllyednek el, és a nemzetállamok próbálnak megoldást keresni?
Évtizedek óta fejlődő országból fejlett országgá szeretnénk válni...
Már ez is szórakoztató, így válaszok nélkül. Ilyen szintű benyalást én még nem nagyon olvastam, láttam. Ennyire szolgai, gondolkodásmentes alákérdezést csak évek óta tartó masszív seggnyalás után lehet produkálni. És kik a szerzők, a honi újságírás legfényesebb üstökösei? A faszi, aki pár éve még megbízható makroelemzőként haknizta végig a médiát, mi pedig még egy miniszteri széket is megjósoltunk neki. A főnökei odatették főszerkesztőnek a Napi Gazdaságba és ő már dörzsölt újságírónak hiszi magát - ennyi erővel végignézve a posztjainak, én és Miki már elemzőnek minősülünk.
Gondolom, Barcza azon viccelődik napközben, hogy a gyurcsányos cikkekbe egy-két bazdmeget csempész, és ettől érzi fasza csávónak magát. A másik nagy interjúvolóra nekem rá kellett keresnem a gugliban, bevallom, én vagyok a bunkó, hogy nem tudtam pontosan, kicsoda, de már megvilágosodtam, a Századvég igazgatója. Politikai gondolkodó. De akkor miért nem gondolkodik? Összességében a kormány tanácsadócége interjút csinál a miniszterelnökkel egy függetlennek hazudott újságban. Ha ez szappanokról vagy teszkós tésztákról szólna, akkor a GVH úgy rúgná valagba az objektivitás látszatát keltő céget, hogy csak recsegne, de ez a kormánykommunikációba belefér.
A kérdések színvonalához jól igazodnak a válaszok. Egy tipikus Orbán-interjútól a hívek elalélnak, a ballerek pedig gutaütést kapnak, ez nagyjából így van 1998 óta. Ebben az anyagban azonban nincs semmi, de tényleg semmi, amin örvendezni vagy amin felháborodni lehet. Tízezer karakter bullshit, ilyen szövegekkel: "A gazdaságpolitika szóban mind a két tag, a gazdaság és a politika is fontos." "Kellő szerénységgel, mégis büszkén mondhatjuk, hogy lábra állítottuk Magyarországot. Azt akartuk elérni, hogy Magyarország megálljon a maga lábán, stabilan, ne imbolyogjon, sőt lépéseket is tegyen a maga választotta irányba. Magyarország ma a saját lábán áll, stabil, nem borul fel saját belső egyensúlytalanságai miatt, mások se tudják felborítani, és megtette az első lépéseket egy igazán biztató jövő felé."
Az egész fárasztó szövegelésből annyi konkrétum derül ki, hogy Viktort csak a hatalom megszerzése érdekli. Erről tanúskodik ez a mondat: "Ha azt kérdeznék tőlem, hogy mit várok a 2014-es gazdasági évtől, akkor azt mondanám, hogy a 2014-es évnek két felfüggesztési pontja van: a politikai stabilitás és az erős politikai vezetés megőrzése". Tehát a gazdaságnak csak a politikától függ. Ezt nem árt észben tartani az elkövetkező négy évben, amely Orbán szerint az előző folytatása lesz. Már alig várom.
Azért titokban örvendezhetünk, hogy a nagy tudású főszerkesztőből nem lett komolyabb figura, nem lett sem miniszter, sem más agytröszt a jegybankban. Ha belegondolunk, hogy Matolcsy mit csinált az első évében és hány komoly szakember menekült el a jegybankból - és korábban a minisztériumból -, azt látni, hogy nagyjából ugyanezt produkálta Barcza is. Hiteltelenné és nevetségessé tett egy újságot, ahonnan elmenekült az értelmesebbje, és azt hiszi, ez jó. Drukkoljunk, hogy 2014-es ciklusban is csak valami hasonló, kamu pozícióval kínálják meg és további, komolyabb károkozás nélkül tűnik el a süllyesztőben.